Koloběžkové trasy

Na Benecku si můžete užít také koloběžky. Po vybraných trasách se pokocháte nádhernými výhledy po okolí Benecka. Můžete vybírat hned ze 3 možných tras: 6,5km dlouhá trasa z Benecka do Dolních Štěpanic, 8km dlouhá trasa z Benecka do Vrchlabí nebo nejdelší 9km dlouhá trasa z Benecka do Vítkovic.

TRASA BENECKO–VRCHLABÍ

Po krátkém výstupu (cca 400 m) od centrálního parkoviště k hotelu Kubát se dostanete na start dráhy. Odtud trasa pokračuje kolem horní stanice lanovky Kejnos, odkud lze za pěkného počasí dohlédnout na hrad Trosky. Další zastávkou je rozcestí Křížovky, odkud je vidět Černá Hora a dále cesta pokračuje přes osadu Kněžice s roubenými chalupami. Zde lze zastavit na Kněžické chalupě a občerstvit se nebo se projet na koních. Z Kněžic se sjíždí okolo kapličky Sv. Anny s krásným výhledem na Vrchlabí, které máte skutečně jako na dlani. Trasa pokračuje kolem Augustiniánského kláštera až do samého centra Vrchlabí. S koloběžkou se lze projet v zámeckém parku a obdivovat zdejší renesanční zámek. Cíl trasy se nachází v nejstarším roubeném domě ve Vrchlabí U Sedmi štítů s muzeem, kde se můžete občerstvit, následuje transport zpět na Benecko. Celý sjezd trvá maximálně 2 hodiny, ti nejrychlejší jej zvládají za 40 min. 97 % trasy je sjezd z kopce dolů (viz odkaz a profil).

TRASA BENECKO–DOLNÍ ŠTĚPANICE

Start trasy se nachází u centrálního parkoviště, odkud je nádherný výhled na Kotel. První část trasy můžete spojit s řešením úkolů dětské Lufťákovy stezky, po cestě vás nadchnou výhledy na Vítkovice, za dobrého počasí lze dohlédnout až na Ještěd. Dráha pokračuje zastávkou Kotelská vyhlídka, zde se naskýtá podívaná jako z Krkonošských pohádek od benecké rodačky Marie Kubátové (autorka předlohy pro Krkonošské pohádky). Trasa dále vede přes Horní Štěpanice, kde lze obdivovat krkonošskou lidovou architekturu roubených staveb, Štěpanice jsou také jedním z prvním míst v Čechách, kde se vyráběly lyže. Následuje zastávka u kapličky Pany Marie se studánkou, která nabízí příjemné osvěžení v horkých letních dnech, a zastávka Štěpanický hrádek – na parkovišti můžete uzamknout koloběžky a dojít 300 m ke zřícenině hradu. Trasa končí sjezdem do Dolních Štěpanic, kde je možné zhlédnout jedinečnou expozici Motomuzea Jawa s šedesáti pojízdnými exempláři motorek této slavné české značky. Opět následuje transport zpět na Benecko. Celý sjezd trvá maximálně 2 hodiny. 95 % trasy tvoří sjezd z kopce dolů.

KOLOBĚŽKOVÁ TRASA - BENECKO - ROVINKA - VÍTKOVICE

Trasa z Benecka do Vítkovic má svůj start u apartmánového domu Bellevue, ke kterému se dostanete po krátkém výšlapu (cca 600 m) z centrálního parkoviště. Po 3 km dlouhé in-line stezce dorazíte na rozcestí Rovinka se stejnojmenným velmi oblíbeným občerstvením. Za odbočkou doleva trasa pokračuje po rovině a s kratším sjezdem podél chaty Tereza až k odbočce na Horskou farmu Hucul. Následuje příjemný sjezd do údolí řeky Jizery a pokračuje po jejím proudu až do obce Vítkovice, kde trasa končí u místního Obecního úřadu.
sjezd: 9 km
profil: (viz mapa dole)
časová náročnost: 1-3 hod
vhodné od 7 let věku

Profil trasy ZDE.

Popis trati:

  • 1. Start: Benecko-Bellevue:

Příjemné svezení po in-line stezce se startem od Penzionu Na Začátku.

  • 2. Rovinka:

Křižovatka turistických cest z Benecka, Žalého, Horních Míseček, Janovy Hory a Špindlerova Mlýna s oblíbeným turistickým občerstvením Rovinka. 

  •  3. Odbočka Janova Hora-chata Tereza-Horská farma Hucul.
  • 4. Chata Tereza:

Stylová restaurace na Janově Hoře.

  • 5. Odbočka Vítkovice:

Možnost navštívit 350m vzdálenou horskou farmu Hucul a dojít zpět na trasu sjezdu, vyjížďky a svezení na koních s příjemným občerstvením.

  • 6. Odbočka silnice II/286:  

2 km sjezd silnicí II. třídy po proudu řeky Jizery.

  • 7. Cíl: Vítkovice - Obecní úřad