Benecký okruh

Středně dlouhý, náročný okruh, několik prudkých stoupání i klesání. Ideální pro zkušené cyklisty milující terén a krkonošskou přírodu.

Náročný okruh vedený částečně terénem s velkým převýšením. Vhodný pro zdatné cyklisty. Odměnou je projížďka krásnou beneckou přírodou a impozantní výhledy.

Začátek trasy je na centrálním parkovišti (parking zdarma) na Benecku. V blízkém hotelu Skalka je možné v případě potřeby doladění kola využít drobného servisu pro cyklisty.

První část trasy je příkré stoupání beneckou zástavbou k hotelu Kubát, poté zabočíme doprava na silnici směr Vrchlabí, mírně klesáme a po pravé straně máme podkrkonoší jako na dlani. V levotočivé zatáčce za hotelem Diana (u božích muk) zahneme vpravo a hned zase vlevo na kamenitou cestu. Ta prudce klesá "Bátovkou" do Mrklova, kde se napojíme na silnici, sjedeme sto metrů a odbočíme vlevo ze silnice, přejedeme potok Cedron a připravíme se na prudké stoupání, které bude následovat. Vystoupáme nejprve po lesní cestě a poté po lukách "Zdůlnou" až na hřebínek, který se jmenuje Vrbičky. Zdejší kruhový výhled na Benecko s Kotlem v pozadí, na Žalý a do kraje je jeden z nejhezčích nejen na Benecku.

Prudkým klesáním okolo Švédova kamene sjedeme ke kravínu do Valteřic, poté po hřebínku přes Bubeníkovy vrchy klesáme nejprve zvolna, poté opět svižně až k řece Jizerce do Hrabačova. Zahneme vpravo na silnici na Mísečky, poté dle ukazatelů odbočíme na Benecko a za firmou Delfi v Dolních Štěpanicích zahneme vlevo na lesní cestu. Následuje krásné, ale 1, 5 dlouhé a prudké (200 výškových metrů) stoupání až na Zákoutí. Po vrstevnici objedeme vrch Homolka a dojedeme až na Kotelskou vyhlídku nad Horními Štěpanicemi (původní lidová architektura). Jak už název napovídá, naskytne se nám výhled na Kotel, ale i na druhou stranu do kraje.

Klesání po štěrkové cestě malebnou krajinou benecké části "Na Bahnách" nás dovede až na Rychlov. Zahneme doprava a po asfaltce nejprve strmě vystoupáme a poté klesneme na Dolní Benecko. Zde se vpravo od cesty "v pazderně" narodila nejlepší česká lyžařka Šárka Záhrobská (mistryně a vicemistryně světa ve slalomu, bronzová medailistka ze Zimních olympijských her ve Vancouveru 2010) a vlevo pak vynikající český lyžař Bohumil Hanč (pamětní deska na č.p. 77), který spolu se svým přítelem Václavem Vrbatou tragicky zahynul při závodě na Labské louce v roce 1913. Zahneme vpravo a prudkým stoupáním po asfaltce, luční cestě a opět asfaltce dojedeme na začátek trasy na centrální parkoviště na Benecku.