Okruh kolem Žalého

Krátký, středně náročný okruh s krásnými výhledy na všechny světové strany.

Okruh okolo Žalého objíždí oba „hrby“ Žalého (Zadní Žalý – 1036 m a Přední Žalý 1019 m), proto se mu také říká Velbloudí nebo Velbloudí cesta (Velbloudka). 

Začátek trasy je na centrálním parkovišti (parking zdarma) na Benecku. V blízkém hotelu Skalka je možné v případě potřeby doladění kola využít drobného servisu pro cyklisty. 
První část trasy je mírné až střední stoupání po silnici směr Vrchlabí, v serpentině u Bellevue je třeba zahnout vlevo po asfaltové cestě. Následuje přibližně dvoukilometrová pasáž po vrstevnici až k vynikajícímu občerstvení Rovinka. Po příjemném jídle a pití zahneme vpravo, následuje několikasetmetrové klesání po štěrkové cestě, následně je třeba zahnout vpravo na hliněnou cestu, která bude půl kilometru příkře stoupat.

Následující 3 kilometry jsou příjemně po vrstevnici, většinou zalité sluncem, a nabízejí krásné výhledy do údolí Labe. Přejedeme herlíkovické sjezdovky a podjedeme lanovku a pokračujeme ještě sedm set metrů po vrstevnici, než se cesta změní na asfaltovou. Zde je možné zahnout vpravo a využít občerstvení Möhwaldovy boudy. Poté budeme klesat na Křížovky. Při sjezdu se nám otevře krásný výhled na Vrchlabí, Černou horu a krkonošské podhůří.
Na Křížovkách odbočíme vpravo a po silnici dojedeme až k hotelu Kubát. Cestou se nám po levé straně otevřou výhledy na Trosky, Kozákov a Ještěd. U hotelu Kubát zahneme vlevo a sjedeme na začátek trasy na centrální parkoviště.